Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti

Aşil tendiniti ayak bileğinin ve topuğun arkasında yürüme, koşma gibi aktivitelerle ortaya çıkan ağrılı ve günlük hayatı kısıtlayıcı bir durumdur. Tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Aşil tendinitinin en başta gelen nedeni özellikle spor yaparken zorlama ve tendonun aşırı çok kullanılmasıdır. Aşil tendon bozuklukları yaygın spor yaralanmalarıdır. Çoğu zaman aktif insanları ve sporcuları etkiler.

Aşil tendonunun anatomik çizimi görülmekte.

Aşil tendonu ayak bileğinin arkasında topuk kemiğini bacağın arkasındaki kaslara bağlayan ve yürümede çok önemli bir işlevi olan bir tendondur. Aşil tendonu ayağın ayak tabanı yönünde hareket ettirilmesini ve bu işlevi nedeniyle yürüme sırasında topuğun yerden kaldırılmasını sağlar. Aşil tendonunun işlevinin bozulması topuğu yerden kaldırarak yürümeyi, koşmayı ve zıplamayı engeller. Aşil tendonunun işlevini yerine getiremediği durumlarda parmak ucunda yürümek mümkün değildir.

Aşil tendinitli sporcu bir hastada tendonun orta bölümünün sağlam bölümlere göre (okla gösterilmiştir) belirgin şekilde kalınlaştığı (yıldızlarla gösterilmiştir) ve dejenere olduğu görülmekte.